خوش آمدید — امروز یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶

واحد مهندسی الکترونیک و ارتباطات ناوبری

بازدید: 971

تجهیزات الکترونیکی بخش عمده‌ای از سیستم‌های زمینی هستند که سلامت و ایمنی پرواز را تضمین می‌کنند و برای تعمیر و نگهداری آنها به افراد متخصصی که علاوه بر آشنایی با الکترونیک عمومی، با الکترونیک تخصصی هواپیما نیز آشنا باشند نیازمندیم.

 در شرکت فرودگاه های کشور، نصب، راه‌اندازی، نگهداری و تعمیر سیستم‌های کمک ‌ناوبری موجود در فرودگاه‌ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است که  این وظیفه خطیر بر عهده متخصصان واحد های الکترونیک هواپیمایی مستقر در فرودگاه ها میباشد. در واقع پرسنل الکترونیک هواپیمایی به معنای تخصصی آن ، نقش مهمی را درحوزه تعمیر و نگهداری ، دستگاههای کمک ناوبری و  دستگاه‌های ارتباطی و نظارتی دارند.

تجهیزات الکترونیکی در فرودگاه ها  به سه بخش کلی یعنی ( ارتباطی ، ناوبری و نظارتی ) تقسیم می‌گردند و اداره مهندسی الکترونیک و ارتباطات ناوبری به عنوان بخشی از معاونت عملیات هوانوردی فرودگاه ، وظیفه خرید، نصب، نگهداری و تعمیر تجهیزات هوانوردی مورد استفاده در فرودگاه‌ها را بر عهده دارد و این وظایف به‌عهده پرسنل متخصص که در زمینه الکترونیک هواپیمایی تحصیلات تخصصی و آکادمیک دارند گذاشته شده است.

همکاران واحد مهندسی الکترونیک فرودگاه نوشهر با استفاده از تجهیزات ارتباطی از جمله فرستنده گیرنده های بیسیم ثابت و سیار جهت ارتباطات زمینی و هوایی، ایجاد بستر برای ارتباط ماکروویو با مرکز کنترل فضای کشور و ارتباط تجهیزات مخابرات هواپیمایی (AFTN) و . . . و  نیز با استفاده از تجهیزات کمک ناوبری NDB/DME و DVOR/DME  جهت هدایت و مسیر یابی راحت تر پروازها و همچنین تجهیزات نظارتی از جمله دستگاههای کمک بازرسی X-Ray و GateWay و . . . که کار نصب و نگهداری و تعمیرات آنها را بر عهده دارند، به انجام پروازی ایمن و راحت در فرودگاه نوشهر کمک می کنند.